Önismereti könyvklub - Mózes egy, huszonkettő
Az októberi könyvklubban Szabó Magda- Mózes egy, huszonkettő című regényével foglalkoztunk. Irodalomterápiás elemekkel vegyítettem a feldolgozást. Az eddigi legmélyebb, az érzelmek széles skáláját felhozó alkalom lett. Beszélgettünk arról, hogy ki hol találta meg magát a regényben, miért szimpatizál egy-egy szereplővel.
Fontos témák és kérdések emelkedtek ki:
A másik bántó mondataira nem lehet/lehet-e mentség a traumatizáltsága; megérthetem, hogy miért bánt, de attól még fájdalmat okoz és lehetek emiatt dühös, csalódott stb; megkérdőjelezhetjük a családi szokásokat, nem kell valamit azért így-úgy csinálnunk, mert azt úgy 'kell' csinálni; meddig megyünk el a szeretetért, a szülőknek való megfelelésért; járhatom a saját utam a társadalmi nyomás ellenére, akkor is, ha a család szerint "mindenki úgy bassza el az életét, ahogy akarja"; lehet igényem az empatikus, érzéseimre reflektáló családi kapcsolatokra; felismerhetem és tehetek ellene, hogy a félelmek, a szorongás, a családi örökségként ránk hagyott korlátozó hiedelmek határozzák meg a választásaimat;
A beszélgetés után arra kértem a jelenlevőket, hogy folytassák a könyvből kimásolt idézetet azzal, hogy leírják mi az a "más fontos".
"Ha valaha fel tudnád vagy fel tudtad volna fogni, nekem mennyire más fontos, mint amit te el tudsz képzelni[...]"
Minden résztvevőnek köszönöm az élményt. Olyan jó ezt csinálni.