Herendi Kata, Szabó Eszter Judit - Az otthon hidege

2024.11.18

Egy ideális világban ez a könyv egyáltalán nem lenne fontos, de Az otthon hidege sajnos hianypótló. 

Kevés szó esik ugyanis arról, hogy a bántalmazásnak sok arca van. A fizikai és verbális abúzus mellett az érzelmi elhanyagolás is szörnyű károkat okoz a gyermeki lélekben. A szerzők a "Meleg ruha, hideg szív" címet adták a gyermekkori érzelmi elhanyagolásról szóló fejezetnek. Találónak találom, hiszen a verbális bántalmazás és az érzelmi elhanyagolás nyomai a külső szemnek láthatatlanok. Pont emiatt felnőttként nehéz azonosítani és elhinni, ha érzelmileg elhanyagoló környezetben nőttünk fel. Mindig volt mit enni, anyagi értelemben nem szenvedtünk el hiányokat, nem emeltek kezet ránk, mégis súlyosan sérült önértékeléssel, az érzelmek szabályozásának nehézségeivel, netalán szorongással és depresszióval állunk értetlenül, hogy biztos csak velem van a baj, mert egész jó kis gyermekkorom volt. 

Ha gyermekkorban az érzelmeket nem ismerik el, elutasítják, tagadják, figyelmen kívül hagyják, bagatellizálják, akkor a szégyen, a szomorúság, a harag és az elszigeteltség érzését válthatja ki. Emellett kialakulhat az érzelmek felismerésének nehézsége is, az érintettek nem tudják azonosítani, hogy éreznek. A kliensekkel (masszázs és irodalomterápiás közösségekben is) való munkában azt látom, hogy manapság ez egy általános 'tünet'. Nem tudjuk mit érzünk, nevet is nehezen találunk rá.

A könyv kitér rá, hogy miből tudhatod meg, hogy érintett vagy-e és végigveszi a bántalmazás különböző formáit. Ilyenek például a passzív-agresszív megnyilvánulások, az állandó bizonytalanság, az érzelmi zsarolás, a bűnbakképzés, a csenddel verés, a közöny, a mellőzés.
A legszomorúbb, hogy némelyek ezek közül társadalmilag elfogadottak, hiszen nem hangzanak el szavak, de ezeket gyermekként (sőt, felnőttként is) ugyanolyan nehéz elviselni.
S ilyenkor hogyan tovább? A könyv két részre van bontva, a második részben a szembenézésről és a feldolgozásról olvashatunk. Nekem személyesen nagyon tetszett, hogy ezen rész írója bátran vállalta fel érintettségét és egyéni útját a belső békéig.
Annyi mindent ki tudnék még emelni, de szerintem olvassátok el. Érdemes!

© 2020 könyvterápia. Minden jog fenntartva.
Adatvédelmi tájékoztatót itt találsz: adatvédelem 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!